10106
produktov
61700+
návštevníkov
309000+
zobrazení

Darčeky pre 3-6 mesačné bábätko

Nákupný tip   /   Eva   /   09. 12. 2011

Darovanie dobrej hračky pre malé dieťa je vo veľkej miere o správnom načasovaní. Správne načasovanie znamená darovanie hračky, ktorá bude primeraným podnetom pre aktuálnu fázu vývoja bábätka. V tomto článku vám ponúkame tipy na darčeky, ktoré budú 3-6 mesačné dieťatko nielen zabávať, ale aj vhodne stimulovať.

Hrazdičky a hracie deky

Dieťatko sa v tomto veku začína samo pretáčať. Rodičia ho nechávajú tráviť veľa času na brušku, čo je pre bábätko poriadna makačka a pre niektoré aj veľká nuda. Hrazdičky a hracie deky spríjemňujú tento telocvik podobne ako dospelákom telka v posilňovni. Hrazdička zabaví dieťa, keď leží na chrbte. Môže sa naťahovať za hračkami, ktoré na nej visia. Vyberajte také modely, ktoré stimulujú viaceré zmysly (napr. obsahujú viac druhov materiálov, vydávajú zvuky). Niektoré hrazdičky sa dajú zložiť aj do polohy, ktorá stimuluje dieťatko keď leží na brušku. Hracie deky sú farebné mäkké podložky, ktoré obsahujú rôzne vizuálne a sluchové podnety. Súčasťou deky môže byť aj hrazdička.

Hračky stimulujúce zmysly

Trojmesačné bábätko už celkom ostro vidí. Zaujímajú ho najmä pestré farby a kontrasty. Rozvíja sa u neho schopnosť sledovať zrakom zaujímavé podnety. Preto je vhodným darčekom pohyblivá farebná hračka. Osvedčili sa aj hračky, ktoré stimulujú viacero zmyslov – vďaka rôznym materiálom, farbám a zvukom. Dôležité je, aby ich dieťa dokázalo bezpečne uchopovať, t.j. aby mali uchopiteľné časti a neboli príliš ťažké (bábätko určite nepoteší, ak mu hračka padne na hlavu).

Hračky, ktoré sa dajú uchopiť

Dieťatko sa už aktívne naťahuje za hračkami a trénuje si aj schopnosť uchopovať. Dieťa v tomto veku uchopuje ešte celou dlaňou, bez použitia palca. Vhodnou hračkou sú preto predmety, ktoré vie dlaňou chytiť a následne udržať v jednej ruke. Neskôr ho bude baviť predmet presúvať z jednej ruky do druhej. Ideálne je, ak hračka navyše stimuluje zmysly, napr. ľahká hrkálka.

Zrkadielká

Bábätká majú radi zrkadielká, do ktorých sa môžu pozerať a usmievať sa na toho krásavca na druhej strane. Opäť platí pravidlo stimulovania viacerých zmyslov, takže pri nákupe vyberajte zrkadielka farebné, hrkajúce, pískajúce, hrajúce...

Hryzadlá

Ústa sú pre bábätká v tomto veku nástrojom na poznávanie sveta, a preto rady ochutnávajú všetko, čo je poruke. Okolo 3 mesiaca sa deťom začínajú prerezávať prvé zúbky. Podráždené ďasienká ich svrbia, a preto si ich radi samé masírujú hryzením. Na svrbiace ďasná je každá pomoc dobrá.

Pískajúce gumené hračky

Klasika, ktorá sa dnes už ťažšie hľadá. Dieťatko sa teší z toho, že hračku dokáže zmačknúť a že jeho akcia vedie k pískavej reakcii. Gumené hračky sú vhodné aj do vody, takže si pískanie užijete aj pri kúpaní. Pozor, keďže ide o darček, ktorý bude mať bábätko neustále v puse, mal by byť vyrobený z certifikovaného zdravotne vyhovujúceho materiálu.

Doskové a gumené knižky

Práve v tomto vývinovom období sa dieťa prvý krát oboznamuje s literatúrou. Potešia ho gumené knižky, niekedy nazývané aj knižkami do vody, ktoré môže olizovať a hrýzť. Doskové knižky sú leporelá z tvrdého materiálu, prípadne potiahnutého látkou. Obsahujú pestrofarebné kontrastné obrázky, a preto zaujmú aj novorodencov, ktorým ich môžete vložiť do postieľky. 3-6 mesačné dieťa sa za nimi bude naťahovať a neskôr mu pomôžu trénovať jemnú motoriku.

Pár tipov na záver

Hoci väčšina detičiek sa vyvíja podobne, môže sa stať, že dieťatko, ktoré chcete obdarovať, je vývinovo popredu (napr. už ako 5 mesačné začína s plazením). V takom prípade siahnite radšej po hračkách pre 6-9 mesačné dieťa. Napokon, hoci je dobré riadiť sa odporúčaniami výrobcu o vhodnom veku, pre ktorý je hračka určená, pristupujte k tomuto odporúčaniu kriticky. Napríklad niektoré hračky výrobca odporúča už pre 3-4 mesačné dieťa, avšak v tomto veku sú určené iba na to, aby sa dieťaťu ukazovali, pretože dieťa ich ešte nevie udržať.

Zobrazené: 10240x

 

Diskusia (2)

Veronika29 / 30. 05. 2012

Ja som vzdy kupovala kamaratkam nieco co potesilo mna, ked som dostala. Takze: z DM sadu 3okusavatiek (jedna z toho bola zubna kefka) alebo sada tanierikov na jedenie (protismykove alebo s prisavkou), rozne hudobne hracky alebo bodycka s velksotou o 2-3 cisla viac ako prave nosi :)

baby5 / 18. 08. 2015

Moje deti sa v tomto období radi hrali s hrkacími loptičkami, šuštiacimi knižkami a maličkými drevenými knižkami, ktoré mohli držať v ručičke. Neskor ich fascinovali zvukové knižky


Chceš pridať komentár? Na komentovanie musíš byť prihlasený ako registrovaný používateľ.