10106
produktov
61700+
návštevníkov
309000+
zobrazení

Na čo myslieť pri kúpe detskej vysielačky

Nákupný zoznam   /   Daniela   /   21. 12. 2011

Detské vysielačky (alebo aj elektronické pestúnky) patria medzi užitočné vynálezy pomerne často využívané mamičkami. Vďaka nim môžete počuť a pri niektorých modeloch aj vidieť svoje dieťa aj keď sa práve nachádzate na inom poschodí vášho domu.

Detské vysielačky sa skladajú z dvoch častí – vysielača a prijímača. Vysielač je umiestnený v miestnosti, v ktorej sa nachádza dieťa, prijímač (rodičovská jednotka) sa nachádza v miestnosti, kde sa momentálne nachádzajú rodičia. U niektorých modelov je možné prijímač pripínať na ruku alebo opasok, čo poskytuje rodičom väčšiu mobilitu.

Napriek tomu, že detská vysielačka je užitočným pomocníkom, môže sa stať, že vďaka betónovým stenám vo vašom dome alebo rôznym prekážkam v priestore dôjde k zníženiu intenzity vysielaného signálu. Bezdrôtový telefón alebo iné bezdrôtové systémy vo vašej domácnosti, ktoré používajú rovnakú frekvenciu môžu rušiť príjem . Pokiaľ používajú elektronickú pestúnku aj vaši susedia, je možné, že na vašom prijímači zachytíte zvuky z ich domácnosti, a to najmä vtedy, ak používajú rovnakú značku ako vy.

Aby detská vysielačka spoľahlivo plnila svoju funkciu, je potrebné pri jej kúpe zvážiť viacero faktorov.

Na čo si dať pozor pri kúpe

Dosah

Dosah detskej elektronickej pestúnky patrí medzi najdôležitejšie kritériá, ktoré je potrebné zvážiť pri nákupe. Väčšina výrobcov uvádza dosah na voľnom priestranstve – teda v priestore bez akýchkoľvek prekážok. Niektoré modely umožňujú vo voľnom priestranstve dosah až 400 metrov. Vaša detská elektronická pestúnka bude však najčastejšie používaná v dome alebo byte, kde každá stena znamená prekážku pre prenos signálu a teda aj zníženie dosahu.

Niektoré detské elektronické pestúnky sú vybavené indikátorom straty dosahu signálu, ktorý vás zvukovou alebo svetelnou signalizáciou upozorní na to, že váš prijímač je už mimo dosahu signálu vysielaného vysielačom. Táto funkcia je užitočná najmä vtedy, ak vaše dieťa spí v dome a vy sa nachádzate vo vzdialenejšej časti vášho domu alebo v záhrade.

Kvalita signálu

Na trhu je možné nájsť 2 základné typy detských elektronických pestúnok - analógové a digitálne.

a) Analógové elektronické pestúnky sú lacnejšie, ale kvalita prenosu signálu nie je vysoká. Keďže analógové signály sú vysielané ako rádiové vlny, každý, kto v blízkosti vašej domácnosti používa podobné zariadenie naladené na rovnaký kanál, má možnosť počuť signál vysielaný prijímačom v izbe vášho dieťaťa.

b) Digitálne modely detských elektronických pestúnok prenášajú signál zašifrovaný vo forme dát a tým znemožňujú odpočúvanie vašej domácnosti. Niektoré elektronické pestúnky dokážu sami nájsť vhodný kanál a v prípade potreby ho zmeniť. Digitálne elektronické pestúnky sú síce o niečo drahšie, avšak dokážu zabrániť príjmu cudzieho signál, a preto sú vhodné aj do rušného prostredia.

c) Okrem týchto základných modelov niektorí výrobcovia ponúkajú tzv. GSM monitory, ktoré využívajú GSM siete a bezdrôtovú technológiu a odosielajú MMS obrázky priamo do mobilného telefónu rodiča. GSM monitory je možné používať aj ako súčasť zabezpečovacieho systému vašej domácnosti, pretože sú vybavené senzorom pohybu, ktorý v prípade aktivácie odošle na váš mobilný telefón do 3 sekúnd SMS správu o narušení priestoru a do 30 sekúnd si môžete pozrieť MMS s fotografiou narušiteľa priestoru.

Počet kanálov

Pri výbere elektronickej pestúnky je dôležitý počet kanálov. V tomto prípade platí – čím viac, tým lepšie. Digitálne elektronické pestúnky dokážu vyhľadávať voľný kanál automaticky, prípadne sa preladia na iný kanál, čo vám zaručí, že budete so svojím dieťaťom stále v spojení. Analógové pestúnky poskytujú menší počet kanálov.

Zdroj energie

Väčšina detských elektronických pestúnok využíva elektrické napájanie pre vysielač umiestnený v izbe dieťaťa a takmer väčšina modelov na trhu umožňuje používať pri rodičovských jednotkách dobíjateľné batérie, čo je praktické najmä vtedy, ak potrebujete elektronickú pestúnku používať vonku, napríklad v záhrade a pod. Ak sa rozhodnete kúpiť elektronickú pestúnku s možnosťou používania batérií alebo akumulátora, overte si, či je elektronická pestúnka vybavená funkciou indikácie vybitých batérií.

Chcete obraz alebo aj zvuk?

Väčšina elektronických pestúnok umožňuje jednosmerný prenos zvuku, ale na trhu nájdete čoraz viac modelov s obojsmerným prenosom zvuku, čo je praktické najmä vtedy, ak dieťa plače a vy ho môžete upokojiť hlasom aj vtedy, ak sa práve nachádzate v inej miestnosti.

Veľké množstvo modelov je vybavené funkciou zvukovej a svetelnej signalizácie plaču dieťaťa. Pri tejto funkcii sa svetelné kontrolky svietia podľa intenzity prenášaného zvuku, čo vám umožní sledovanie bábätka aj pri stlmenom zvuku.

S novými technológiami prichádzajú na trh modely detských elektronických pestúnok, ktoré ponúkajú možnosť nielen prenosu zvuku ale aj obrazu a tak prostredníctvom obrazovky môžete prichytiť vašu ratolesť ako si potichu odstraňuje plienku. Elektronické pestúnky s prenosom obrazu sa stávajú čoraz viac obľúbenejšími, nakoľko trh ponúka za prijateľné ceny širokú škálu veľkostí obrazoviek, kamier s možnosťou otáčania a priblíženia obrazu a niektoré modely umožňujú aj tzv. nočné videnie obrázkov pre sledovanie vášho dieťaťa v noci. Rodičovské jednotky niektorých elektronických pestúnok je možné priamo pripojiť k televízii a môžu byť vybavené funkciou nahrávania na Micro SD kartu.

Pohybové a zvukové senzory

Niektoré audio / video monitory dokážu odfiltrovať "normálne" zvuky a pohyby. Prijímač sa teda zapne len vtedy, keď vaše dieťa urobí neobvyklý pohyb alebo zvuk, ako je plač, alebo prevrátenie, keď sa prebudí zo spánku. Táto funkcia je určená k predĺženiu životnosti batérie, aj keď prijímač by mal byť zakotvený pre nočné sledovanie udržiavať batériu nabitú.

Ovládanie hlasitosti

Toto je dôležitá vlastnosť, preto je dôležité overiť si ľahký prístup k ovládaniu. To by nemalo byť súčasťou zložitého menu.

Zabezpečenie

Pri kúpe elektronických pestúnok sa poobzerajte po takých, ktoré používajú technológiu digitálnej bezdrôtovej komunikácie DECT (Digital Enhanced Cordless Telecommunications). Táto technológia umožňuje zašifrovanie vysielaných dát a teda poskytne vám vyššiu bezpečnosť. Okrem vyššej bezpečnosti je pre modely s touto technológiou charakteristická vysoká kvalita prenosu zvuku bez nežiaduceho rušenia a šumu a sú zabezpečené voči odpočúvaniu. Niektoré detské elektronické pestúnky s prenosom obrazu majú aj funkciu „digital lock“, ktorá umožňuje zašifrovanie obrázkov.

Frekvencia

Najzákladnejšie modely používajú frekvenciu 40 MHz. Pokiaľ sa však elektronické pestúnky nachádzajú v blízkosti bezdrôtových telefónov, takmer vždy dochádza k interferencii týchto zariadení, pretože využívajú rovnakú frekvenciu. Aby sa predišlo týmto problémom, väčšina detských elektronických pestúnok používa frekvenciu 2,4 GHz, ale keďže aj novšie modely bezdrôtových telefónov a ďalšie bezdrôtové zariadenia ako notebooky, Bluetooth zariadenia, herné konzoly taktiež pracujú na tejto frekvencii, interferencia s inými zariadeniami v domácnosti môže byť stále problémom. Viacero výrobcov preto prešlo na frekvenčné pásmo 1,9 GHz , ktoré ponúka najlepšie zabezpečenie, pretože toto frekvenčné pásmo ako jediné podporuje technológiu DECT.

Elektronické pestúnky s prenosom obrazu používajú frekvenciu 2,4 GHz a preto v prenose budú prekážať stromy a ďalšie pevné prekážky. Novšie modely majú oddelený prenos zvuku a obrazu – každý na inej frekvencii.

Prenosnosť

Väčšinu rodičovských jednotiek je možné pripevniť na opasok, čo umožňuje rodičom prenášať prijímač kamkoľvek so sebou. Ak budete využívať túto funkciu, overte si, akým spôsobom sa rodičovská jednotka pripína na opasok – väčšinou je to klip alebo spona, aby ste si boli istí, že materiál a spôsob uchytenia na opasok je dostatočne pevný, aby vydržal každodenné používanie.

Niektoré modely elektronických pestúnok sú vybavené ultra-malým prijímačom, ktoré je možné nosiť na ruke (podobne ako hodinky), prípadne na krku alebo opasku, čo taktiež zvyšuje mobilitu rodiča.

Ďalšie vlastnosti

Internetové ale aj kamenné obchody ponúkajú široký výber rôznych modelov detských elektronických pestúnok a s nimi aj obrovské množstvo rôznych funkcií, ktoré rodičom umožňujú čoraz viac dokonalejšie sledovanie dieťaťa. Niektoré detské elektronické pestúnky sú vybavené diaľkovo ovládaným nočným svetlom, ktoré upokojuje bábätko pri zaspávaní, dokážu sledovať teplotu v detskej izbe, umožňujú na diaľku vybrať uspávanku, ktorú bude dieťa počúvať, kým zaspí, posielať upozornenia v prípade, že sa dieťa v postieľke dlhšie nehýbe, alebo pripojiť sa k internetu, takže sa môžete pozrieť na svoje dieťa, on-line, alebo s mobilným telefónom.

Niektorí výrobcovia ponúkajú elektronické pestúnky, ktoré už nepozostávajú z tradičného vysielača a prijímača, ale používajú inteligentný senzor – kameru, ktorá komunikuje s iPhonom alebo inými mobilnými telefónmi, tabletom, počítačom, prípadne televízorom. Ďalšia funkcia umožňuje rodičom kontrolovať hudbu (uspávanky), ktorá sa hrá v miestnosti prostredníctvom monitora a môžu meniť skladby alebo zoznamy skladieb priamo z obývacej izby, kancelárie alebo odkiaľkoľvek na svete. Upozornenia sa dajú nastaviť pri narušení spánku dieťaťa na základe parametrov, ako je aktivita/pohyb, úroveň zvuku a zmena teploty alebo vlhkosti.

Detské elektronické pestúnky by nemali byť používané ako náhrada za dozor dospelej osoby. Môžu slúžiť ako ďalší pár uší – a v niektorých prípadoch, očí – ktoré pomáhajú rodičom mať prehľad o ich dieťati. Elektronická pestúnka vás upozorní na situácie, keď vaše dieťa plače alebo kašle, ale odborníci varujú rodičov, aby od nich neočakávali, že ich dokážu upozorniť a predísť syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Väčšina detských elektronických pestúnok totiž nemá funkciu monitoru dychu, ktorá vás dokáže včas upozorniť na prípadné ohrozenie zdravia dieťaťa a poskytnúť mu rýchlu pomoc.

Predtým, ako sa vrhnete do vyberania detskej vysielačky, si nezabudnite vytlačiť náš nákupný zoznam:Zobrazené: 10266x

 

Diskusia (1)

Eva33 / 07. 01. 2012

Pozor na detské vysielačky/pestúnky, ktoré majú káble. Došlo k viacerým úmrtiam, kedy sa dieťa zamotalo a udusilo. Viac napr.http://www.cpsc.gov/cpscpub/prerel/prhtml11/11127.html


Chceš pridať komentár? Na komentovanie musíš byť prihlasený ako registrovaný používateľ.